او به چی فکرمی کند؟

میان ماه من تا ماه گردون

او به چی فکرمی کند؟
»به سوء مدیریت شهری یا عدم فرهنگ درک متقابل«


معلولین و جانبازان تا کی منتظر باشند؟

برای دستیابی به شهر بدون مانع چه باید کرد؟
شهر بدون مانع یعنی شهری برای همه شهروندان.

اگر شهر را برای استفاده انسانها میسازیم و اگر قبول داشته باشیم انسان محور توسعه است و اگر قبول داشته باشیم که هزینه های هر شهری را شروندان آن شهر و احیاناً دولت میپردازد پس باید شهری داشته باشیم که همه ساکنین آن شهر بتوانند زندگی راحت و بدور از نگرانی داشته باشند و هیچ مانعی در محیط های شهری ، معابر ، اماکن عمومی ، محیط های آموزشی از قبیل مدارس و دانشگاهها و….. سد راه عبور شهروندان بویژه معلولین و جانبازان نشود


ساختار بسياري از شهرهای کشور برای زندگي معلولان مناسب نيست و با توجه به رعايت نشدن استانداردهای لازم شهرسازي که طی آن امکانات و شرايط مناسبي برای تمامي اقشار جامعه به ويژه معلولان تدارک ديده مي شود، اين قشر مظلوم جامعه برای انجام امور خود با مشکلات زيادي روبه رو هستند.
در بسياری از کشورهای پيشرفته از جمله کشورهاي اروپايي و حتي کشورهاي توسعه يافته شرق آسيا ساختار شهرها به ويژه شهرهای بزرگ به گونه اي شکل گرفته است که معلولان به راحتي بتوانند در سطح شهر رفت و آمد کنند و امور خود را انجام دهند. جالب اين که در برخي از اين کشورها بحث عبور و مرور اين قشر حتي در اولويت نيز قرار دارد و همواره فضاهاي مناسبي براي رفت و آمد و حتي پارک خودروي معلولان در نظر گرفته مي شود. يکي از اين کشورها، انگلستان(لندن) است که در ساختار و مبلمان شهري آن، جايگاه ويژه اي را برای معلولان در نظر گرفته اند و اين قشر به راحتي در اين کشورتردد و به زندگي خود مشغول اند.
امکانات و شرايط مطلوب زندگي براي معلولان در کشورانگلستان، طوري است که بسياري از معلولان ساير کشورها برای مداوا يا حتي ادامه زندگي به اين کشور قاره سبز سفر مي کنند.
به هر شکل وضعيت بيشتر شهرهاي کشورما اصلا براي زندگي معلولان مناسب نيست و اين افراد که آمار١٠ درصد از جمعيت قابل توجه ای جمعيت کشور را ما به خود اختصاص مي دهند، با کمبودها و مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي کنند اين در حالي است که در برخي از شهرها معلولان حتي از امکانات اوليه زندگي نيزهم محروم هستند.
.!!!!!!!!!!!!

آقای رئیس ‌جمهور، شما هم دکترا حقوق از کشور نگلستان گرفته اید و از طرفی هم از مطالبات معلولین آن کشور مطلعید، لذا حقوق پایمال شدۀ معلولین ایران را طی سالهای گذشته را به ایشان بازگردانید،

مؤثرترین کاری که رئیس جمهور و هیات دولت تدبیر و امید می‌توانند برای معلولین ایران انجام دهند.تلاش درجهت اجرای کردن این لایحه حمایت از حقوق معلولان، که هشت سال است در پیچ و خم دولتی مانده است؟
اگر این لایحه به درستی در جامعه عملیاتی شود می تواند زمینه خوبی برای حمایت از معلولان شود.